אנשי חיל


בית מדרש למנהיגות תורני

"וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם" (שמות יח,כא)

בקהילה החרדית בישראל, ישנו כיום ציבור גדל והולך של צעירים חרדים, שנמצאים במבוכה בנוגע לזהותם והשתייכותם לקהילה החרדית, בעיקר בעקבות רצונם לקיים בעצמם "יָפֶה תַלְמוּד תּוֹרָה עִם דֶּרֶךְ אֶרֶץ" (אבות ב,ב).

מדובר בדרך כלל בצעירים ששירתו בצה"ל או בשירות אזרחי, שלמדו לימודים אקדמיים או מקצועיים, שהשתלבו בעולם העבודה או המסחר, אולם גם בקרב תלמידי הישיבות והכוללים ניתן למצוא כיום כאלו שנמצאים בשלב של תהיות ולבטים על מידת הזדהותם עם תפיסת העולם ואורחות החיים הרווחים בקהילה החרדית. הציבור הזה גדל והולך, והוא נדרש כיום לקהילות משל עצמו ולמנהיגות תורנית שתתן לו מענה מותאם לצרכיו.

זוהי מטרתו המרכזית של בית המדרש "אנשי חיל" שהוקם ע"י "האגודה לקידום החינוך" בחודש אלול תש"פ / אוגוסט 2020.

יצירת מנהיגות תורנית חדשה

בית המדרש מיועד לתלמידי חכמים חרדים, שרגלם נטועה בבית המדרש, לצד היכרותם עם עולם המעשה ואתגריו ועם השאלות והדילמות המתלוות למפגש של הצעירים החרדים עם החברה הישראלית בסוגיות של חינוך, תעסוקה, יחס לנשים, דת מול מדע, עיצוב מחדש של בית המדרש והתאמת אורח החיים החרדי לעת המודרנית.

עמיתי בית המדרש מבקשים להמשיך את דרכם של גדולי תורה מפורסמים כדוגמת הרש"ר הירש זצ"ל מפרנקפורט, הרי"י וינברג זצ"ל בעל "שרידי אש", הרב הראשי לישראל הרי"א הרצוג זצ"ל, הרי"ד סולוביצ'יק זצ"ל מבוסטון ראש "ישיבה יוניברסיטי" וחתנו הר"א ליכטנשטיין זצ"ל ראש ישיבת "הר עציון". כל אחד מהם בזמנו ובמקומו התווה דרך לרבים לשילוב תורה עם דרך ארץ.

מטרות ודרכי פעולה

מטרת בית המדרש היא אפוא לסייע בהתמודדות במפגש בין עולם התורה והאמונה עם עולמות תוכן אחרים ועם עולם המעשה, ליצור מודל של חרדיות אקטיבית שמאמינה בהשתלבות זהירה בחברה הישראלית, ולהקים את הדור הבא של מנהיגות חרדית תורנית שתשמש כתובת וקול לציבור זה.

בבית המדרש מתפתחת מנהיגות תורנית ברמה גבוהה שמבקשת לתת מענה לסוגיות בעולם הרוח והאמונה לצד חשיפה לחוכמת העולם והתמודדות עם אתגרים חדשים שמציבה העת הזו. במקביל, פועלים עמיתי בית המדרש ליצירת שינוי באמצעות פיתוח מענים ותכניות שיהוו גשר בין עולם האמונה ועולם המעשה.

תוצרים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בפיתוח תכניות חינוכיות, הקמת ישיבות ומוסדות חינוך, הנהגת בתי כנסת וקהילות, כתיבה והפצה של הגות תורנית ועוד.

אבני דרך

הגרעין הראשוני, המונה 12 עמיתים המחויבים לדרך ולרעיון, הוקם ביוזמתו של הרב בצלאל כהן במסגרת פעילות האגודה לקידום החינוך עם ועבור הקהילה החרדית. העמיתים משקפים באורחות חייהם את השילוב בין ידע תורני גבוה ופעולה בעולם המעשה, הבא לידי ביטוי בהשתלבות בעולם התעסוקה, באקדמיה ובפעילות למען הקהילה.

קבוצת העמיתים מתכנסת לאורך השנה ליום למידה שבועי הכולל מסירת שיעורים, למידה בחברותא ומפגש עם מרצים אורחים, במטרה לפתח הגות תורנית, לכתוב ולפרסם אותה ולפעול למען קידום מענים חינוכיים וחברתיים.

אנו מקווים שבקרוב בית המדרש יהיה פתוח ללמידה ועשייה אישית וקבוצתית לאורך כל השבוע, ירחיב את פעילותו לעשיה קהילתית, ויתחדש בקבוצות עמיתים נוספות.
כל עמית בבית המדרש ניסח והגדיר את תחומי העניין שלו, ואת אופי המיזם שהוא מעוניין לפתח בקהילה, וכיום אנו פועלים על מנת להוציא את הרעיונות מן הכוח אל הפועל.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.