תכנית ג'פרא למנהיגות צעירה בחברה הערבית

פרויקט משותף לאגודה לקידום החינוך ולארגון אל-עאמר

רקע כללי

עם התבססות האגודה לקידום החינוך כארגון חינוכי ותיק ויציב, קיבלנו החלטה אסטרטגית לקדם פעילות חינוכית בתוך החברה הערבית בישראל. יש לנו רצון אמיתי לממש את עקרונות השוויון בכלל ושוויון הזדמנויות בחינוך בפרט, ואנו רואים חשיבות רבה בקידום עקרון הגיוון והרב-תרבותיות, בקרב מוסדותינו ובחברה הישראלית בכלל.

אנו רואים בעצירת תהליכי גזענות ושנאה שמתפתחים בשנים האחרונות שליחות מוסרית מן המעלה הראשונה, והחלטנו להעמיד את משאבינו לקידום מטרות ויעדים אלה. המטרה העיקרית היא קידום מנהיגות ומצוינות בקרב בני נוער ערבים.

היעד – מנהיגות צעירה

בחרנו למקד את פעילותינו בשלב זה בקרב בני הנוער הערבים, מכיוון שזו אוכלוסייה משמעותית, שלא קיים מספיק מענה לצרכיה, הן בחינוך הפורמאלי והן בחינוך הבלתי פורמאלי. לצורך כך חברנו לארגון אלעאמר ולעיריית סכנין להפעלת תכנית יישובית לפיתוח מנהיגות ומצוינות לבוגרי תיכון, "ג'פרא אלקיאדה"- ג'פרא למנהיגות.

אודות הארגון אלעאמר

ארגון אלעאמר הינו ארגון חברה אזרחית אשר נוסד בשנת 2004 במטרה לפתח מנהיגות צעירה אלטרנטיבית, אותנטית ועצמאית, ולעזור לצעירים לממש את עצמם דרך מימוש החירויות. הארגון חותר לתהליך של שינוי חברתי לקראת כינונה של חברה אזרחית, דיאלוגית ודמוקרטית באופייה ובמבנה שלה.

אלעאמר הפעיל לפני מספר שנים תכניות מנהיגות בשם "ג'פרא אלעאמר" ביישובים סכנין וטמרה, ועדיין מפעיל את תכנית הבוגרים של המשתתפים במחזורים השונים. הארגון נוסד על ידי גב' אמירה מוסא, מנהלת המתנ"ס באבו סנאן ובוגרת מכון מנדל למנהיגות חינוכית, והיא עומדת כיום בראש הוועד המנהל של הארגון.

מה התכנית "ג'פרא אל-קיאדה"?

החזון

לפתח מנהיגות ערבית צעירה בעלת מודעות ומחויבות לעשייה מחוללת שינוי, המושתתת על ערכים הומניסטיים ותרבותיים ערבים.

המטרות

1. הבוגר יבנה עבור עצמו תמונת עתיד מיטבית
2. הבוגר יפתח זהות אישית ותחושת שייכות
3. הבוגר ייקח אחריות אקטיבית אישית וחברתית
4. הבוגר ירחיב אופקים, ירכוש מיומנויות אישיות, יבסס וירכוש ידע מגוון.

שלושת הדגשים לפעילות: ידע, מודעות, יוזמה.

מה יקרה בתכנית?

התכנית נועדה להפעיל קבוצות של צעירים ערבים מיישוב אחד עם אופציה לצירוף חברים מיישובים סמוכים, אשר סיימו את לימודיהם בבית הספר התיכון, והינם מצויים בשנה שלפני תחילת שנת הלימודים באוניברסיטה (Gap Year). בכל קבוצה משתתפים 15-25 צעירים וצעירות אשר נפגשים פעמיים בשבוע, עוברים תהליך חינוכי במטרה להגביר את המודעות האישית, תחושת השייכות, רכישת מיומנויות חברתיות ומנהיגותיות, תוך כדי מעורבות חברתית והכנה ללימודים במוסדות להשכלה הגבוהה.

בנוסף למפגשים השבועיים, כל קבוצה יוצאת במהלך התכנית לסמינרים וסיורים ברחבי הארץ. בנוסף, מתנסים העמיתים בתכנית בהובלת פרויקטים חברתיים ובהתנדבות פעילה ארגונים חברתיים וקהילתיים בישוב מגוריהם.

ג'פרא למנהיגות – סכנין

לשם התחלת הפעילות בסכנין יצרו שני הארגונים שיתוף פעולה עם העירייה, אשר הביעה את נכונותה ומחויבותה גם להיות שותפה אופרטיבית. העירייה אף העמידה משאבים כספיים ושווי כסף לשם הצלחת התכנית.

שני הארגונים גייסו את הגב' כיפאח גנאיים כרכזת הקבוצה, ואת הגב' לינא חיאדרי כמדריכת הקבוצה. הקבוצה פעילה החל מחודש אוקטובר 2016 ועד חודש יולי 2017. היא פועלת פעמיים בשבוע באופן קבוע. במהלך שנת הפעילות יתבצעו 3 סיורים ושני סמינרים לימודיים וחווייתיים במקומות ואתרים שונים ברחבי הארץ.

חברי הקבוצה מודרכים ומקבלים ידע ומיומנויות בתחומים מגוונים, כמו דיבור בפני הציבור, שאלות זהות, פילוסופיה, סוציולוגיה, גיבוש חזון, עבודה קבוצתית ואתגרית, סיורים, מעורבות בחיי הקהילה, גישור, היכרות עם החברה בישראל, ועוד.

בנוסף למיומנויות מושם דגש על הישגים לימודיים, הכנה לשיפור בבחינות הבגרות ולפסיכומטרי, והכנה לחיי האוניברסיטה, הכוון לימודי ומקצועי, ביקור במוסדות להשכלה גבוהה וכו'. כמו כן זוכים משתתפי התכנית לליווי אישי על ידי צוות המדריכים, ולליווי על ידי מנטור רציני בוגר ובעל ניסיון.

בהמשך יזכו לליווי כסטודנטים – במהלך לימודיהם באוניברסיטה, כפרטים וכקבוצה, דרך תכנית הבוגרים.


בשנת הלימודים הבאה (תשע"ח)- עתידות להיפתח 4 קבוצות "ג'פרא למנהיגות" נוספות.

ליצירת קשר

מנהל פיתוח אסטרטגי: אריאל ויזל, ariel.vi@kidum-edu.org.il

מנהל פרויקטים בחברה הערבית: עלי חיידר, ali.ha@kidum-edu.org.il

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.