נעל"ה – נוער עולה לפני הורים

מהי תכנית נעל"ה?

נעל"ה היא תכנית חינוכית ייחודית שנועדה לבני נוער יהודים ברחבי העולם המגיעים לישראל ללא הוריהם לשלוש-ארבע שנים, כדי לסיים את לימודיהם התיכוניים ולהשיג תעודת בגרות ישראלית. מאז הקמת התכנית ועד היום התחנכו במסגרות נעל"ה למעלה מ- 16,000 בני נוער יהודים, מעשרות מדינות ברחבי העולם!

עם הגיעם משולבים התלמידים במסגרות החינוך הקיימות בכל רחבי הארץ ובכל זרמי החינוך, ע"פ בחירת ההורים.
הם חווים את ההוויה הישראלית, נחשפים לערכי תרבות ומורשת, זיקתם ליהדות מתחזקת וכן תחושת השייכות.

בסוף התהליך הם זוכים בתעודת בגרות איכותית, שעוזרת להם להשתלב בחברה הישראלית באופן מלא.

איך הכל התחיל?

בשנת 1992 (תשנ"ב) יזמה ממשלת ישראל את תכנית נעל"ה והטילה את המשימה על האגודה לקידום החינוך בירושלים. בבסיס היוזמה עמד חזון ציוני ושאיפה להעלאתן ארצה של משפחות יהודיות מברית המועצות. המחשבה הייתה ליצור מסגרות ללימודים על-יסודיים לבני הנוער, כדי שאלה יהיו כוח חלוץ לקראת עליית משפחותיהם בעקבותיהם ("נוער עולה לפני ההורים").

החזון קרם עור וגידים, ותכנית נעל"ה צירפה לשורות התלמידים בארץ מאות תלמידים חדשים ממדינות ברית המועצות מדי שנה, במימון מלא של משרד החינוך, ובשנים מסוימות – של הסוכנות היהודית.

בתום העשור הראשון לפעילות נעל"ה החליטה הממשלה להעביר את נעל"ה ממעמד "פרויקט ניסיוני" ל"תכנית קבועה של הממשלה והסוכנות היהודית", ולאפשר לתלמידים מכל רחבי העולם להשתתף בתכנית באותם תנאים. בשנת תשע"ז (2017), בשנה העשרים וחמש לתכנית, נעל"ה היא מותג מוכר ובעל מוניטין במערכת החינוך בישראל ובקהילות יהודיות ברחבי העולם.

מינהלת נעל"ה – ליווי ותמיכה לאורך כל הדרך

כדי להבטיח את רווחתם של חניכי נעל"ה ואת התקדמותם לקראת הישגים אופטימאליים, מלווה אותם מינהלת ייעודית, שהוקמה לשם כך באגודה לקידום החינוך. הליווי מתבצע בכמה מישורים, והוא מתמקד בשמירת איזון רגשי ופיזי בקרב בני הנוער הנמצאים רחוק מהוריהם ומארצות מוצאם.

ליווי פסיכולוגי

המינהלת מקיימת יחידה קלינית האחראית על מיון התלמידים בחו"ל, על שמירת בריאות נפשם בארץ ועל ליווי הצוותים בפנימיות. גם את הליווי הפסיכולוגי מבצעים אנשי מקצוע דוברי שפות המוצא של התלמידים, המכירים היטב את הרקע שממנו באו.

ליווי חינוכי וחברתי

שיחות אישיות, פעילות קבוצתית ופעילות חינוכית לא פורמאלית (המתקיימת בעיקר בחופשות), והכול בשפות האם של התלמידים. פעילות זו מבוססת על "תכנית ליבה" מיוחדת ובה תכנים משלימים למי שלא גדל בארץ עד גיל 15.

הישגי תכנית נעל"ה

יותר מ 90% מבוגרי התכנית, הופכים לאזרחי מדינת ישראל ואף מתגייסים לצה"ל.

85% מבוגרי תכנית נעל"ה זכאים לתעודת בגרות מלאה.

כמחצית מהורי בוגרי התכנית עלו ארצה בעקבות ילדיהם.

אלפי בוגרי נעל"ה משתלבים בכל תחומי העשייה והחברה במדינת ישראל

צרו קשר

מינהלת נעל"ה רח' תורה ועבודה 1, ת.ד. 16252, בית וגן ירושלים 91162

טלפון: 02-6441153

פקס: 02-6441154

דואר אלקטרוני: shosh@naale.org.il

לאתר התוכנית ב-7 שפות - לחצו כאן >>

לעמוד הפייסבוק שלנו - לחצו כאן >>

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.